Slovenský Rím – mesto Trnava

Trnava, známa ako “Slovenský Rím” alebo “Mesto kultúry”, je jedným z najstarších a najzaujímavejších miest na Slovensku. Nachádza sa v trnavskom kraji a ponúka bohatú históriu, kultúrnu rôznorodosť a moderné pohodlie.

O Trnave

Trnava je krajským mestom v západnej časti Slovenska. Je sídlo Trnavského samospráveho kraja a Trnavského okresu. Podľa posledného sčítania obyvateľov v roku 2021 má mesto Trnava približne 66 000 obyvateľov, čím je štvrtým najväčším mestom na Slovensku. Mesto je dobre napojené na hlavné dopravné cesty a ponúka vynikajúcu dostupnosť do Bratislavy, ktorá je vzdialená len krátku jazdu autom či vlakom

Historické poklady

Mesto Trnava sa v histórii popisuje už od 13. storočia a má bohatú históriu. V stredoveku bolo centrom vzdelania a kultúry, a to vďaka existencii Univerzity v Trnave, ktorá bola jednou z prvých univerzít na Slovensku. Trnava bola tiež dôležitým centrom katolíckej cirkvi a do dnešného dňa je domovom viacerých historických kostolov a kláštorov.

V meste nájdete niekoľko výnimočných pamiatok, vrátane:

  • Bazilika svätého Mikuláša – Tento majestátny kostol z 14. storočia je významným príkladom gotickej architektúry na Slovensku.
  • Katedrála svätého Jána Krstiteľa – Táto nádherná baroková katedrála, postavená v 17. a 18. storočí, je symbolem mesta a jeho náboženskej dôležitosti.
  • Radnica – Historická radnica v centre mesta je ďalším zaujímavým miestom s bohatou architektúrou.
  • Univerzita v Trnave – Trnava bola miestom prvej univerzity na území dnešného Slovenska.

Kultúrna rovnováha

Trnava si uchovala svoju kultúrnu dôležitosť aj v moderných časoch. Mesto je známe svojimi kultúrnymi podujatiami, vrátane tnavských hudobných slávností a trnavského filmového festivalu. Umelecké galérie a múzeá, ako napríklad Galéria Jána Koniarka a Mestské múzeum v Trnave, vám umožnia preskúmať slovenskú a svetovú kultúru.

Prečo by ste mali navštíviť Trnavu?

  • Historický šarm mesta – Trnava vás okúzli svojím zachovalým starobylým centrom, kde sa môžete cítiť, akoby ste sa vrátili do minulosti.
  • Kultúrne podujatia – Mesto je známe svojimi kultúrnymi podujatiami, ako sú trnavské hudobné slávnosti, ktoré pravidelne priťahujú hudobných nadšencov.
  • Kulinárske možnosti – Trnava ponúka široký výber reštaurácií a kaviarní, kde si môžete vychutnať tradičné slovenské jedlá a miestne špeciality.
  • Umelecké galérie – Galéria Jána Koniarka a iné umelecké galérie vám umožnia objaviť bohatú kultúru a umenie mesta.
  • Univerzitné mesto – Trnava je domovom niekoľkých vzdelávacích inštitúcií, čo vytvára mladú a energickú atmosféru.
  • Okolitá príroda – Okolie mesta je plné prírodných krás, vrátane Malých Karpát, ktoré ponúkajú možnosti na turistiku a prírodné výlety.

Futbalový klub

Okrem svojej histórie a kultúry je Trnava známa aj pre svoju futbalovú tradíciu. Futbalový klub FC Spartak Trnava je jedným z najúspešnejších na Slovensku a má veľkú podporu medzi miestnymi obyvateľmi.


Trnava je mesto, ktoré spojuje bohatú históriu, kultúrnu rozmanitosť a moderné vybavenie. S nádhernými pamiatkami, kultúrnymi podujatiami a výbornými životnými podmienkami je Trnava miestom, kde sa stotožníte s dušou Slovenska a nájdete skutočný domov.