Prečo navštíviť Nitru?

Nitra, piate najväčšie mesto Slovenska, sa rozprestiera v malebnom údolí rieky Nitra na úpätí vrchu Zobor. Toto historické mesto s bohatou kultúrou a živou atmosférou láka návštevníkov z celého Slovenska.

Mesto s fascinujúcou históriou

Nitra sa pýši bohatou históriou siahajúcou až do 9. storočia. Kedysi bolo centrom Nitrianskeho kniežatstva a neskôr dôležitým sídlom uhorských kráľov. Dnes je Nitra sídlom Nitrianskeho kraja. Je vzdialená približne 90km od Bratislavy.

Počet obyvateľov a okolie

Nitra má približne 78 000 obyvateľov a jej okolie ponúka návštevníkom rôznorodé aktivity. V blízkosti mesta sa nachádzajú malebné vrchy s turistickými chodníkmi, ako aj vinice a vinárne, kde môžete ochutnať miestne vína.

Pamiatky a atrakcie, ktoré nesmiete vynechať

Dominantou Nitry je Nitriansky hrad, ktorý sa týči nad mestom a ponúka krásny panoramatický výhľad. V areáli hradu sa nachádza katedrála sv. Emeráma, najstaršia zachovaná katedrála na Slovensku. Ďalšími zaujímavými pamiatkami sú Primaciálny palác, Župný dom a Kostol sv. Svorada a Benedikta.

Milovníci umenia si prídu na svoje v Galérii umenia v Nitre, ktorá vystavuje diela slovenských a svetových umelcov. Pre deti je tu Mestské divadlo Nitra a Zoologická záhrada.

Prečo navštíviť Nitru?

Nitra je ideálnym miestom pre tých, ktorí chcú spoznať slovenskú históriu a kultúru, oddýchnuť si v krásnej prírode a zažiť pravú slovenskú atmosféru. Mesto ponúka širokú škálu aktivít pre všetky vekové kategórie a záujmy.

Tipy, čo vidieť

  • Navštívte Nitriansky hrad a katedrálu sv. Emeráma.
  • Prejdite sa po historickom centre mesta a pozrite si jeho pamiatky.
  • Ochutnajte miestne vína vo vinárniach v okolí Nitry.
  • Vydajte sa na túru do okolitých vrchov a užite si krásne výhľady.
  • Navštívte Mestské divadlo Nitra alebo Zoologickú záhradu.

Nitra je mesto, ktoré očarí každého návštevníka. Jej bohatá história, malebné okolie, jedinečné pamiatky a živá atmosféra robia z Nitry destináciu, na ktorú nezabudnete.