Čarovné miesto – Banská Štiavnica

Banská Štiavnica, malebné mesto obklopené pohorím, je jedným z najkrajších klenotov na Slovensku. Jeho bohatá história, unikátna architektúra a prírodné scenérie ho robia jedným z najobľúbenejších turistických miest na Slovensku.

Mesto Banská Štiavnica

Mesto Banská Štiavnica, s viac ako 10 000 obyvateľmi, sa nachádza v strednej časti Slovenska v Banskobystrickom kraji. Jeho poloha umiestnená v horách dáva mestu nezameniteľnú atmosféru a príležitosť ponúknuť návštevníkom neopakovateľné výhľady a kultúrne zážitky.

Rôznorodé pamiatky

Kalvária

Banská Štiavnica je domovom jednej z najkrajších kalvárií na Slovensku. Nachádza sa na kopci nad mestom a ponúka nádherné výhľady na mesto a jeho okolie.

Starý a Nový Zámok

Mestský hrad Starý Zámok a renesančný Nový Zámok sú dve dominanty Banskej Štiavnice. Starý Zámok ponúka návštevníkom exponáty z banskej histórie, zatiaľ čo Nový Zámok zaujme svojou architektúrou a výhľadmi.

Kostol sv. Alžbety

Kostol v Banskej Štiavnici je jednou z najkrajších gotických stavieb na Slovensku. Jej veža ponúka panoramatický pohľad na celé mesto.

Botanická záhrada

Botanická záhrada v Banskej Štiavnici patrí medzi najstaršie v strednej Európe. Je to miesto, kde sa môžete ponoriť do pestrého sveta rastlín a kvetov.

Námestie sv. Trojice

Srdcom mesta je historické Námestie sv. Trojice, obklopené farbistými renesančnými domami a kaviarňami. Je to ideálne miesto na prechádzku a oddych v historickom prostredí.

Unikátna “Banka lásky”

K pamiatkám Banskej Štiavnice patrí aj originálna “Banka lásky”. Táto nenápadná kamenná lavica sa nachádza pri Námestí sv. Trojice. Podľa miestnej legendy prináša šťastie a lásku všetkým párom, ktoré na nej sednú a spoločne zatiahnu za zvonček. Je to miesto, kde sa zamilovaní môžu podeliť o svoje city a vytvoriť nezabudnuteľný zážitok.

Aktivity pri Banskej Štiavnici

Banská Štiavnica neponúka len pamiatky, ale aj bohatý výber aktivít pre návštevníkov:

  • Banské múzeum – Pre tých, ktorí sú zvedaví na históriu banského života, Banské Múzeum ponúka pútavé expozície a ukážky banských tradícií.
  • Prechádzky a turistika – Banská Štiavnica je obklopená krásnou prírodou, ktorá láka na prechádzky a turistiku. Množstvo turistických trás vedie k okolitým vrchom a jazerám.
  • Kúpele – Mesto je známe svojimi termálnymi prameňmi, a preto môžete využiť možnosti na oddych a relaxáciu v jednej z miestnych kúpeľov.

Banská Štiavnica je čarovným mestom na Slovensku, ktoré ponúka nielen historické a kultúrne dedičstvo, ale aj prírodnú krásu a pestrý výber aktivít. Je to miesto, kde minulosť žije v súčasnosti a kde sa každý návštevník môže ponoriť do jedinečnej atmosféry tohto slovenského miesta, vrátane nezabudnuteľnej “Banky lásky”.