Zažite krásy Žiliny

Žilina, štvrté najväčšie mesto na Slovensku, je považované za bránu k Tatranským horám a obklopené prírodnou krásou. S bohatou históriou, pestrou kultúrou a zachovalými pamiatkami je Žilina jedným z pokladov strednej Európy.

História a Kultúra

História Žiliny siaha až do 9. storočia, keď bola prvýkrát písomne zmienená. Mesto prešlo rôznymi dejinnými obdobiami a stalo sa dôležitým strediskom remesiel, kultúry a vzdelávania. Dnes si môžete prehliadnuť krásne historické budovy, ako napríklad Mariánsky stĺp, starý rad, alebo majestátny kostol sv. Štefana.

O mesto Žilina

 • Počet obyvateľov – Žilina má približne 80 000 obyvateľov, čím je štvrtým najväčším mestom na Slovensku.
 • Plocha – Rozkladá sa na ploche 80,03 km², čo z nej robí kompaktné, ale dobre usporiadané mesto.
 • Geografická poloha – Mesto leží na severe Slovenska na brehu rieky Váh. Jeho blízkosť k Tatranským horám a Malým Fatre robí Žilinu ideálnym východiskovým bodom pre turistiku a zimné športy.
 • Priemyselné centrum – Žilina je významným priemyselným centrom Slovenska. Hrajú tu dôležitú úlohu automobilový priemysel a strojárstvo.
 • Univerzitné mesto – Mesto je domovom viacerých vysokých škôl, vrátane Žilinskej univerzity, čo prispieva k mladému a dynamickému prostrediu.
 • Doprava – Žilina je dôležitým dopravným uzlom s železničnými a cestnými spojeniami do iných slovenských miest a susedných krajín.
 • Kultúrna scéna – Mesto ponúka bohatú kultúrnu scénu s množstvom múzeí, galérií a kultúrnych podujatí.
 • Pamiatky – Žilina je domovom mnohých historických pamiatok, ako je Budatínsky hrad, Mariánsky stĺp a ďalšie.
 • Príroda – Okolie Žiliny je bohaté na prírodné krásy, vrátane Malej Fatry a Veľkej Fatry, ktoré ponúkajú skvelé možnosti pre túry a outdoorové aktivity.
 • Priemyselný rozvoj – Žilina je sídlom niekoľkých významných priemyselných spoločností vrátane automobilovej spoločnosti Kia Motors Slovakia.
 • Múzeá a galérie – Mesto má niekoľko múzeí a galérií, vrátane Považského múzea a Žilinskej galérie.
Zdroj: wikipedia.sk

Žilina leží na severe Slovenska, na břehu rieky Váh a v tieni Malej Fatry a Veľkej Fatry. Je obklopená zelenou krajinou, lesmi a kopcovitým terénom, čo robí z nej atraktívne miesto pre milovníkov prírody a turistov. Mesto je takmer ako most medzi mestským životom a prírodnou harmóniou.

Čo vidieť pri návšteve Žiliny

 • Mariánsky stĺp – Tento barokový pamätník je považovaný za symbol Žiliny a ponúka úchvatný výhľad na mesto.
 • Starý rad – Historická budova Starého radu je jedným z dominantných prvkov Hlavneho námestia. Dnes slúži ako kultúrne centrum, kde sa konajú výstavy a podujatia.
 • Kostol svätého Štefana – Tento gotický kostol sa nachádza v centre mesta a je považovaný za jednu z najvýznamnejších sakrálnych stavieb. Jeho interiér je ozdobený nádhernými freskami a sochami.
 • Námestie Andreja Hlinku – Toto námestie je považované za srdce mesta. Môžete si tu posedieť v kaviarniach a obdivovať okolité historické budovy.
 • Budatínsky hrad – Stredoveký hrad s krásnym okolím a expozíciou múzea vás prenesie do minulosti.
 • Vodný park váh – Pre rodiny je to skvelé miesto na vodné radovánky a zábavu.
 • Turistika – Vyberte sa na túry do okolitých hôr a objavte prírodné krásy.
 • Mestské pamiatky – Prechádzka po historických uliciach vás zavedie k mnohým pamiatkam.
 • Miestne trhy – Získajte autentický zážitok na miestnych trhoch a nákupoch.
 • Hory – Obklopená krásnymi horami a prírodou, Žilina ponúka únik z mestského zhonu.

Túry v okoli Žiliny

Okolie Žiliny je bohaté na prírodné krásy a jedným z jeho najväčších pokladov sú hory Malej Fatry a Veľkej Fatry. Tieto pohoria ponúkajú úchvatné výhľady, zachovalú prírodu a množstvo turistických trás, ktoré sa oplatí preskúmať. Tu je prehľad o tom, na aké hory sa oplatí vybrať pri návšteve Žiliny:

Malá Fatra

Veľký Kriváň – Symbol Malej Fatry, Veľký Kriváň, s výškou 1 709 metrov, je jedným z najnavštevovanejších vrcholov v tomto pohorí. Výstup na tento vrchol je náročný, ale odmení vás panoramatickými výhľadmi na okolitú krajinu.

Chleb – Chleb je vrchol s výškou 1 647 metrov, ktorý je populárny medzi turistami aj pre svoju relatívnu dostupnosť. Z vrcholu je možné pozorovať blízke horské doliny a hrebeňovky.

Roháče – Tento úchvatný hrebeň s množstvom vrcholov ponúka turistom skvelý výber trás. Pravdepodobne najkrajšie výhľady na tento hrebeň si užijete z vrcholu Baníkov, odkiaľ je možné vidieť celý hrebeň Roháčov.

Veľká Fatra

Ostrá – Vrchol Ostrá s výškou 1 592 metrov ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu. Túra na Ostrú je populárna pre svoju dostupnosť a krásnu panorámu.

Veľký Rozsutec – Veľký Rozsutec je jedným z najkrajších a najznámejších vrcholov Veľkej Fatry. S výškou 1 610 metrov je populárny nielen medzi turistami, ale aj horolezcami.

Snilovské Sedlo – Toto sedlo spojuje niekoľko vrcholov a ponúka nádherné výhľady na okolité hory. Je ideálnym miestom pre túry, kde môžete stráviť niekoľko dní.

Žilina je mesto, ktoré spája prírodnú krásu, historickú hodnotu a dynamický život. Odkrývanie jej bohatej histórie, kultúry a prírodných krás je nezabudnuteľným zážitkom. Bez ohľadu na vaše záujmy – či ide o históriu, prírodu alebo kultúru – Žilina má čo ponúknuť. Nechajte sa uniesť pôvabom tohto mesta a objavte jeho tajomstvá a zaujímavosti, ktoré čakajú na odhalenie.